PSZN w Warszawie
Aktualnie jesteś: Strona główna > Aktualności, Dla wspólnot > W Warszawie zmieniono system rozliczania opłat za śmieci zanim jeszcze zdążył wejść w życie. :)
1
sty

W Warszawie zmieniono system rozliczania opłat za śmieci zanim jeszcze zdążył wejść w życie. :)

Od dnia 1 stycznia 2022 wszyscy zarządcy budynków zobowiązani są do złożenia nowych deklaracji dotyczących odpadów wytwarzanych przez mieszkańców i innych użytkowników zarządzanych przez nich nieruchomości. 

 

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Jak wiemy w Warszawie od 1 stycznia 2022 wchodzi w życie nowy system naliczania opłat za śmieci. Jeszcze do 16 grudnia 2021 obowiązywała uchwała, w myśl której od 1 stycznia warszawiacy mieli płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania. Uchwałę w tej sprawie Rada Warszawy podjęła w dniu 18 listopada 2021r. Określono w niej pięć stawek opłat za wywóz odpadów. Dla mieszkań o powierzchni do 30 mkw. opłata miała wynosić 52 zł, od 30,01 do 40 mkw. – 77 zł, od 40,01 do 60 mkw. – 88 zł, od 60,01 do 80 mkw. – 94 zł, a dla gospodarstw powyżej 80 mkw. – 99 zł.

W dniu 16.12.2021 roku Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła podjętą w listopadzie uchwałę Rady Miasta w sprawie nowych stawek, a to oznacza, że od 1 stycznia za wywóz śmieci mieszkańcy stolicy nie zapłacą od powierzchni mieszkania, tak jak było to planowane.

W dniu 17.12.2021r Rada Warszawy podjęła decyzję o zmianie w systemie naliczania opłat za śmieci. Na mocy nowej uchwały, mieszkańcy stolicy zapłacą za wywóz odpadów w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 37 radnych, 17 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Według nowej propozycji Ratusza, warszawiacy mieszkający w domach jednorodzinnych zapłacą za wywóz nieczystości 107 złotych, a w mieszkaniach – 85 zł

Uchwała wejdzie w życie 14 dni od momentu ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa. Oznacza to, że jednak nowa metoda naliczania opłat za wywóz nieczystości będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Oznacza to również , że cała nasza praca związana ze zmianą stawek opłat za śmieci zgodnie z uchwała listopadową poszła na darmo i zaczynamy od nowa.  Co ciekawe taka metoda rozliczania była już stosowana do marca tego roku.

Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości w Warszawie jest organizacją non-profit a wszelkie wygospodarowane fundusze przeznaczone są na realizację celów statutowych.
Projekt i wdrożenie: dlugolecka.com