Projekt ustawy o zmianie USTAWY o GOSPODARCE NIERUCHOMOŚCIAMI
Od początku roku 2025 Polska Federacja Rynku Nieruchomości prowadzi kampanię dotyczącą postulowanych przez środowisko pośredników i zarządców zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Mocą ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. z 2013 r. poz. 829), od dnia 1 stycznia 2014 r. zniesiono obowiązek uzyskania państwowych licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości, a tym samym posiadania odpowiedniego wykształcenia i przygotowania do zawodu.
W obowiązującym stanie prawnym w zasadzie każdy, spełniając minimum formalności – będąc niekaranym za określone przestępstwa, zakładając działalność gospodarczą i wykupiwszy minimalne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – może wykonywać czynności z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami. Nie generalizując – ale jak pokazuje praktyka – większość z tych osób nie ma najmniejszego przygotowania, co zgłaszają zarówno sami pośrednicy i zarządcy nieruchomości, organizacje zawodowe, media, ale także sami zainteresowani korzystający z usług powyższych. Warto zaznaczyć, że osoby te niejednokrotnie odpowiadają za majątki w znacznej wysokości, kiedy jednocześnie ich odpowiedzialność w zasadzie ogranicza się do odpowiedzialności deliktowej. Powyższe powoduje, że pewność obrotu gospodarczego w sferze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami pozostaje na niskim poziomie, nieadekwatnym do potrzeby ochrony kategorii zdarzeń pozostających w jego sferze.
Oceniając z perspektywy czasu – przeprowadzone ponad dekadę temu zmiany w sferze deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości poszły za daleko.
Do organizacji zawodowych spływają liczne skargi na zachowania nieprawidłowe, deliktowe, a nade wszystko nieetyczne niektórych osób wykonujących czynności pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. W większości przypadków organizacje te mają związane ręce, ponieważ osoby te nie przynależą do żadnej z nich, a tym samym pozostają poza jakąkolwiek kontrolą. Poszkodowanym takimi działaniami pozostaje co najwyżej powództwo cywilne i roszczenie odszkodowawcze, m.in. z obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego, jednak również tutaj stwierdza się pewne nieprawidłowości, przede wszystkim co do minimalnej kwoty gwarancyjnej na jaką musi ubezpieczyć się pośrednik czy zarządca nieruchomości. Dodatkowo pośrednik czy zarządca, który dopuścił się takich czynów, może dalej wykonywać czynności pośrednictwa lub zarządzania bez jakiejkolwiek refleksji czy doszkolenia merytorycznego na polach na których zawinił.
Powyższe powoduje, że spora grupa osób w ogóle nie decyduje się korzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami czy zarządcy nieruchomości, co z kolei rodzi kolejne ryzyka wynikające z braku jakiejkolwiek wiedzy i doświadczenia osób nie zajmujących się na co dzień nieruchomościami. Tutaj zaś pojawia się pole dla podmiotów, które wykorzystując niewiedzę drugiej strony transakcji w połączeniu z psychologicznym obciążeniem i grą na emocjach, doprowadzają do zawierania umów co najmniej niekorzystnych.
Zważając na powyższe należy przeprowadzić niezbędne zmiany, dzięki którym zostaną wyeliminowane obecne patologie panujące na rynku specjalistów rynku nieruchomości.
Określenie minimalnych wymogów kwalifikacyjnych do wykonywania czynności pośrednictwa czy zarządzania nieruchomościami, przy jednoczesnej kontroli spełnienia tych przesłanek wydaje się działaniem optymalnym, które pogodzi stan występujący przed deregulacją tych zawodów ze stanem po ich deregulacji, pozwalając jednocześnie na zapewnienie odpowiedniej jakości usług świadczonych przez tych specjalistów.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości przygotowała stosowny projekt ustawy zgodnie ze wszelkimi formalnymi wymogami.
Jako Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości podpisujemy się pod apelem o jak najszybsze rozpoczęcie prac legislacyjnych, które uporządkują status zawodowy zarządców, a przede wszystkim spowodują , że nasz zawód zostanie uznany zawodem zaufania publicznego.
Pełna treść proponowanej ustawy TUTAJ
PRZEDWAKACYJNY LICENCJONOWANY KURS ON-LINE NA ZARZĄDCĘ NIERUCHOMOŚCI
Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości w Warszawie zaprasza na WIOSENNY LICENCJONOWANY KURS ON-LINE NA ZARZĄDCĘ NIERUCHOMOŚCI. Kurs organizowany jest w weekendy i trwa od 17 maja do 8 czerwca 2025 roku. DO 30.04.2025 CENA PROMOCYJNA
WIELKANOC 2025
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości w Warszawie wszystkim członkom i wszystkim sympatykom naszego stowarzyszenia składa serdeczne życzenia zdrowych i pogodnych Świąd Wielkanocnych.
Konferencja „Warunki transformacji energetycznej wspólnot mieszkaniowych w Polsce””
Zapraszamy na Konferencję „Warunki transformacji energetycznej wspólnot mieszkaniowych w Polsce", która odbędzie się 14 maja 2025 roku w Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Kawęczyńskiej 36 w Warszawie