PSZN w Warszawie
Aktualnie jesteś: Strona główna > Z życia stowarzyszenia > Ustawa o Własności Lokali naszym zdaniem wymaga szybkiej (i dobrej) zmiany
17
kwi

Ustawa o Własności Lokali naszym zdaniem wymaga szybkiej (i dobrej) zmiany

Obecna Ustawa o Własności Lokali ma już swoje lata, a że powstała z punktu widzenia polskiego rynku nieruchomości w innej epoce, wymaga nie tyle zmian czy wyrywkowych nowelizacji ale gruntownego przeorania. Dzisiaj rzeczywistość prawną w Polsce w tym zakresie kształtuje nie sama Ustawa ale  orzecznictwo sądów powszechnych różnych szczebli. Powoduje to, że zarządca bądź jego adwersarze mogą udowodnić wszelkie nawet całkowicie ze sobą sprzeczne tezy powołując się na różne wyroki, różnych sądów w różnym okresie.
Tak więc nie mamy solidnego gruntu dla prawnych fundamentów naszego gmachu, lecz  grunt raczej grząski, żeby trzymać się nieruchomościowej retoryki. Taka sytuacja w gruncie rzeczy nie jest dobra dla nikogo.  Wstępnie nasze stanowisko w sprawie konieczności ale też kierunków zmian w Ustawie sygnalizowaliśmy już w wystąpieniu do Ministra Infrastruktury i stanowisko to mogłoby stanowić punkt wyjścia i początkowe tezy do prac nad nowymi regulacjami.
Jak sygnalizowaliśmy w informacji ze spotkania zarządu  chcielibyśmy jako Stowarzyszenie włączyć się a może nawet zainicjować takie zmiany. Przypomnę, że ostatnia nowelizacja UWL dotycząca współwłasności, odbyła się przy pewnym naszym udziale, jako konsultanta społecznego Komisji Infrastruktury Sejmu poprzedniej kadencji. Tym razem również możemy liczyć na wsparcie ze strony Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości ale to sami chcielibyśmy grać pierwsze skrzypce. Wśród nas są osoby posiadające z jednej strony wiedzę dla przygotowania propozycji ale i pewien  temperament dla lobbowania opracowanych rozwiązań na forum Sejmu czy w ramach komisji.
Powołujemy niniejszym Komisję Specjalną PSZN  d/s nowelizacji Ustawy o Własności Lokali, której zadaniem będzie przygotowanie założeń dla takiej nowelizacji. Osoby chętne do pracy proszone są o zgłaszanie się za pośrednictwem poczty elektronicznej biuro@polski-zarzadca.pl.

 

Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości w Warszawie jest organizacją non-profit a wszelkie wygospodarowane fundusze przeznaczone są na realizację celów statutowych.
Projekt i wdrożenie: dlugolecka.com