PSZN w Warszawie
Aktualnie jesteś: Strona główna > Aktualności, Dla wspólnot, Warsztaty > 30 WRZEŚNIA – DNIEM ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI
30
wrz

30 WRZEŚNIA – DNIEM ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI

Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości apeluje do wszystkich wykonujących trudny zawód administratora i zarządcy, aby dzień 30 września uczcili jako …

DZIEŃ ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI . 

Nasze uzasadnienie:

Z czym przeciętnemu Polakowi kojarzy się maj ? 
Za Agnieszka Osiecką można uznać, że to w maju pachnie Saska Kępa, a u Tuwima warszawski maj pachniał bzem.
Dzisiaj początek maja pachnie przede wszystkim grillem. Dlaczego ?
Powodem jest tzw. długi weekend majowy czyli aż trzy święta pod rząd.
Jeżeli dodatkowo dojdzie nam w okolicach weekend to biorąc tylko 3 dni urlopu można mieć nawet 9 dni wolnego.
Można zatem uznać, że świętowanie w naszym kraju ma przyszłość.
A przecież każdy dzień w roku  ma jakiegoś swojego świętego patrona lub patronkę.
Jedynie dzień 1 listopada jest dniem „Wszystkich Świętych” – nie mylić z „Zaduszkami”, które są 2 listopada.
Owi święci winni otaczać tegoż dnia specjalną opieką tych, którzy współcelebrują owe święto.
Dzień 4 grudnia jest wspomnieniem świętej Barbary z Nikomedii czyli imieninami Barbary.
Św. Barbara, męczennica ścięta za wiarę w II wieku naszej ery, jako patronka dobrej śmierci i ciężkiej pracy została ustanowiona patronką takich zawodów jak górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy. Dlatego oprócz obchodzenia imienin w tym dniu odbywają się również huczne górnicze Barbórki i tradycyjne karczmy piwne gwarków.
Na podobnej zasadzie 25 września obchodzone jest święto aptekarzy. Tego dnia bowiem obchodzone są imieniny św. Kosmy i Damiana. którzy właśnie są patronami aptekarzy i farmaceutów.
Jest jednak wiele zawodów, które swoje święta obchodzą niezależnie od świętego patrona.
W dniu 12 maja obchodzone jest na przykład święto pielęgniarek i położnych . Tego samego dnia swoje imieniny obchodzą Domicela, Flawia i Imelda, ale żadna z nich nie ma nic wspólnego z opieką nad chorymi. Dzień 12 maja ten został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN), gdyż tego dnia w roku 1820 urodziła się we Florencji Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa.
Jako zarządcy i administratorzy powinniśmy przede wszystkim wiedzieć kiedy należy składać życzenia przedstawicielom zawodów, z którymi często musimy współpracować , a często i nadzorować ich działania w ramach swoich obowiązków.
Na przykład w dniu św.Floriana 4 maja swoje święto mają oczywiście strażacy, których św. Florian jest patronem, ale też i kominiarze. 
11 marca jest Światowy Dzień Hydraulika i wtedy też możemy składać życzenia przedstawicielom tego zawodu. 
Dzień 9 czerwca w kalendarzu jest oznaczony jako Dzień Księgowego. 
10 czerwca, w rocznice śmierci André Marie Ampère’a znanego francuskiego fizyka badającego zjawisko elektromagnetyzmu, jest Dzień Elektryka. 
W dniu 25 września jest Dzień Budowlańca – za czasów PRL obchodzono go hucznie w ostatnią niedzielę września, a od jakiegoś czasu dostał swoje stałe miejsce w kalendarzu. 
Światowy Dzień Ekonomisty obchodzony jest 12 października – w dniu, w którym jest nagroda Nobla wybitnym przedstawicielom tego zawodu.
W dniu 10 grudnia ( rocznica śmierci Alferda Nobla) razem ze światowym Dniem Praw Człowieka swoje święto obchodzą przedstawiciele zawodów prawniczych, 
Jak widać wiekszość profesji, z którymi jesteśmy związani jako zarządcy nieruchomości mają w kalendarzu swoje święta.
A my zarządcy kiedy mamy swoje ? No właśnie chyba nie mamy.
Dlaczego akurat 30 września ? Uzasadnienie jest proste jak ustalił Tajny Syndykat Zarządców Nieruchomości im.St. Anioła – wg TVP tego dnia w roku 1986 wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Alternatywy 4”.
Należy mieć nadzieję, że 30 września przyjmie się jako  święto Zarządcy Nieruchomości, będzie obchodzone hucznie i widowiskowo, aby uświadomić wszystkim mieszkańcom osiedli jak ciężka jest nasza praca, jak mało jest doceniana, jak jest fascynująca i zarazem frustrująca.

Zarząd PSZN

Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości w Warszawie jest organizacją non-profit a wszelkie wygospodarowane fundusze przeznaczone są na realizację celów statutowych.
Projekt i wdrożenie: dlugolecka.com