PSZN w Warszawie
Aktualnie jesteś: Strona główna > Aktualności, Warsztaty > DZIEŃ ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI
30
wrz

DZIEŃ ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI

Świętowanie w naszym kraju ma przyszłość.

Poświęcenie jednego dnia w roku  jakiemuś zawodowi czy roli społecznej pozwala osobom utożsamiającym się z tą rolą poczuć się choć raz w roku docenionym przez resztę społeczeństwa.
26 maja swoje święto mają mamy, 23 czerwca jest dniem ojców, 1 czerwca dniem dzieci, 21 styczna dniem babć, a 22 stycznia jest dniem dziadków. Mamy też „tulipanowe” święto kobiet – 8 marca, a od początku obecnego wieku 14 lutego zawitało do Polski również święto zakochanych zwane Walentynkami.
Tak jak św.Walenty jest patronem zakochanych, tak też każdy dzień ma jakiegoś swojego świętego patrona lub patronkę wyznaczających niejako przy okazji daty imienin.
4 grudnia na wspomnienie świętej Barbary z Nikomedii obchodzimy imieniny naszych Baś, Basieniek i Barbar.
Św. Barbara, męczennica, jako patronka dobrej śmierci i ciężkiej pracy została ustanowiona patronką takich zawodów jak górnicy czy hutnicy. Dlatego oprócz imienin Barbar w tym dniu odbywają się również huczne górnicze Barbórki.
Jest jednak wiele zawodów, które swoje święta obchodzą niezależnie od świętego patrona.

W dniu 12 maja obchodzone jest np. święto pielęgniarek i położnych . Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN), gdyż tego dnia w roku 1820 urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa.
Jako zarządcy i administratorzy powinniśmy przede wszystkim wiedzieć kiedy należy składać życzenia przedstawicielom zawodów, z którymi często musimy współpracować , a często i nadzorować ich działania w ramach swoich obowiązków.
Na przykład:
• 11 marca jest Światowy Dzień Hydraulika. Przecież tak często współpracujemy z hydraulikami, że czasami sami zastanawiamy się czy nie jest to nasz drugi zawód. Wiemy co to kolektor, co to syfon, co redukcja, co mufa, nypel, cybant, trójnik, kolanko…
• W dniu 25 września jest Dzień Budowlańca. Czy jako zarządcy nie jesteśmy też trochę budowlańcami?  Doświadczeni zarządcy bezbłędnie posługują się językiem budowy. Kto postronny będzie wiedział co oznaczają słowa: dylatacja, higroskopijność, jętka, kalenica, mostek termiczny czy rapówka. Większość społeczeństwa nie ma o tych słowach pojęcia.
• W dniu 10 grudnia razem ze światowym Dniem Praw Człowieka swoje święto obchodzą przedstawiciele zawodów prawniczych. Jako zarządcy tak często korzystamy z prawniczych usług, że czasami nawet znamy łacińskie maksymy prawne typu: „ignorantia iuris nocet”, ”lex retro non agit”. Rozróżniamy wpis konstytutywny od wpisu deklaratoryjnego, wiemy co to legislatura, a co judykatura i czym się różni ekskulpacja od eksmisji
• Dzień 9 czerwca w kalendarzu jest oznaczony jako Dzień Księgowego. Co stanowi lwią część pracy zarządcy nieruchomości mieszkalnych ? No właśnie – księgowanie. Amortyzacja, bilans, cena netto, cena brutto, inwentaryzacja, konto analityczne, konto bilansowe, korekta, saldo winien, saldo ma… to dla zarządcy nieruchomości nie jest przecież język obcy.
• 10 czerwca, a więc już następnego dnia po Święcie Księgowych, w rocznicę śmierci André Marie Ampère’a znanego francuskiego fizyka badającego zjawisko elektromagnetyzmu, jest Dzień Elektryka. Czy dzisiejsze nieruchomości to nie jeden wielki odbiornik energii elektrycznej ? Zarządca wzywając do współpracy elektryka musi przecież wiedzieć czy do naprawy jest przewód, bezpiecznik czy włącznik. Użycie w miejsce słowa gniazdo słowa „kontakt”, a w miejsce słowa bezpiecznik , słowa „korek” – w oczach elektryka postawi nas na przegranej lub dużo niższej pozycji. Na nic udowadnianie, że wiemy co to jest rezystancja, impedancja, susceptancja, indukcyjność, pojemność… kiedy powiemy w obecności elektryka , że coś „włanczamy” będziemy dla niego jedynie porównaniem z zerem ochronnym lub zerem roboczym… o ile zrozumiemy ową różnicę.
• Światowy Dzień Ekonomisty obchodzony jest 12 października – w dniu, w którym przyznawana jest nagroda Nobla wybitnym przedstawicielom tego zawodu. A kim jest zarządca nieruchomości sporządzający budżety, planujący wydatki, wpływy itp… Czy to nie jest aby domena ekonomistów ? Aktywa trwałe, aktywa obrotowe, aprecjacja, deprecjacja, hossa, bessa, dumping, ekwiwalent, recesja, inflacja, …
W dniu św.Floriana, 4 maja, swoje święto mają oczywiście strażacy, których św. Florian jest patronem, ale i kominiarze. Zarządcy współpracują dosyć intensywnie z kominiarzami. Wiedzą więc co to jest anemometr, ale potrafią też poprosić, żeby kominiarz przyniósł ze sobą tzw. żelazo czyli gracę kominiarską , czy przepychacz zwany sztolcówką oraz bolce, liny i kulę.
• 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psychologa. Większość doświadczonych zarządców nie raz zastanawia się czy bardziej sami są psychologami czy też bardziej potrzebują jego pomocy. Pracując wśród tak wielu różnych osób potrafią rozpoznać ludzkie depresje, manie prześladowcze, wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne, psychozy, schizofrenie, cyklofrenie, chorobę dwubiegunową czy OCD ( zaburzenia obsesyjno-kompulsywne).

Dlaczego akurat 30 września ?
Jak można było przeczytać w Wikipedii i na oficjalnych stronach TVP tego dnia w roku 1986 wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Alternatywy 4”. Czyli data wymarzona i związana z profesją zarządcy nieruchomości.
Niestety nie jest to prawda. Są wśród zarządców osoby pamietające premierę pierwszego odcinka tego kultowego serialu i szybko sprawdzili, że w 1986 roku 30 września wypadał we wtorek, a serial z pewnością emitowany był w niedzielę. Premiera była zatem w „Andrzejki” 30 listopada 1986 roku w niedzielę.
Zatem dlaczego 30-go września ?
Działalność zawodowa zarządcy to trochę jak praca rolnika wyznaczana przez pory roku i otaczającą nas przyrodę.
Koniec października i listopad to pogodowo najbrzydsze miesiące w roku. Poza tym to czas odwiedzin cmentarzy i zastanawiania się nad sensem życia i zadumie nad kolejnym upływającym rokiem. Święto zarządców w listopadzie byłoby raczej smutne.
Grudzień – to porządki, prezenty, wigilie firmowe i rodzinne – kto miałby głowę do świętowania branżowego święta ? Tylko górnicy.
Styczeń to „sylwester” , odpoczynek po świętach, a już od połowy stycznia rozliczenia roczne, planowanie, organizacja zebrań wspólnot – to też nie jest dobry czas na świętowanie.
Marzec, kwiecień to ciężka praca dla administratorów i zarządców – głosowania uchwał, planowania remontów, konkursy ofert itp. – nikt nie ma głowy do zabawy.
Maj i czerwiec to narodowa majówka, pierwsze prace na własnej działce rekreacyjnej, koniec roku szkolnego, matury – to też nie jest dobry czas.
Lipiec i sierpień to apogeum wakacyjnych wyjazdów więc i tak nie ma kto, i nie ma dla kogo czegoś organizować.
Aż nadchodzi wrzesień… … babie lato, złota polska jesień, ostatnie ciepłe dni. Zarządcy są wypoczęci po wakacjach … Co się miało zepsuć to już się popsuło, co się miało wyremontować to już się remontuje. Można wreszcie pomyśleć o jakiś przyjemnościach.
Dlatego 30 września wydaje się optymalną datą na obchody Dnia Zarządcy Nieruchomości.
Należy mieć nadzieję, że z roku na rok święto naszej profesji będzie obchodzone coraz huczniej i coraz liczniej, aby uświadomić wszystkim mieszkańcom domów i osiedli, klientom centrów handlowych i hal magazynowych, pracownikom z wysokich i niskich biurowców – jak ciężka jest nasza praca, jak dużej wiedzy wymaga, jak mało jest doceniana, jak jest fascynująca i frustrująca.
Zatem….

Wszystkim koleżankom i kolegom
wykonującym trudny zawód zarządcy nieruchomości
Zarząd PSZN
składa serdeczne życzenia z okazji naszego święta.

Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości w Warszawie jest organizacją non-profit a wszelkie wygospodarowane fundusze przeznaczone są na realizację celów statutowych.
Projekt i wdrożenie: dlugolecka.com